كتابخانه مركزی دانشگاه صنعتی اصفهان

ساختمان جدید كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتی اصفهان با مساحت 15000 مترمربع در آذر ماه سال 1387 افتتاح شد. این کتابخانه در قسمت مركزی دانشگاه و همجوار با مسجد دانشگاه در 3 طبقه متمركز شده است و آماده ارائه خدمت به دانشجويان، اساتيد و كاركنان مي باشد. بخش های مختلف كتابخانه عبارتند از:

 اسناد و پایان نامه ها: بخش پايان نامه ها در طبقه اول و در منتهي اليه مخزن مجلات لاتين قرار گرفته است. يک نسخه از پايان نامه کليه فارغ التحصيلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه در اين بخش موجود است. علاوه بر اين، مدارک ديگری مانند مجموعه مقالات و گزارشات سازمان های دولتي و ... در اين بخش نگهداری می شود. اين منابع به هيچ وجه امانت داده نمی شوند و استفاده از آنها تنها در محل امكانپذير است.

امانت و مخزن: هدف اصلی اين بخش، سرويس دهی مناسب و امانت كتاب به مراجعين كتابخانه است. وظایف این بخش عبارت است از انجام امور مربوط به عضويت، تسويه حساب و راهنمايی مراجعين جهت استفاده از سيستم رايانه اي براي جستجوی منابع چاپی مورد نياز. مخزن كتابخانه داراي دو بخش فارسی و لاتين است كه بر اساس نظام كنگره (LC) رده بندي شده و به صورت قفسه باز اداره مي شود. هر مراجعه كننده بعد از جستجوی كتاب مورد نياز خود از طريق كامپيوترهای جستجو و يافتن شماره راهنما و محل نگهداری، با مراجعه به مخزن می تواند کتاب را امانت بگیرد.

نشریات ادواری(فارسي و لاتين): شامل مجلات علمي معتبر دنيا،‌ مجلات عمومي و روزنامه ها  است كه آرشيو آنها به صورت صحافي شده در دو بخش فارسي و لاتين نگهداری مي شود.

منابع الکترونیکی: در طبقه اول مستقر می باشد. اين قسمت عمدتاً جهت استفاده دانشجويان تحصيلات تكميلي و اعضاي هيات علمي در نظر گرفته شده است. هر يك از مراجعين مي توانند برای آگاهي از  منابع معتبر علمي دنيا و پايگاه های اطلاعاتی موجود در كتابخانه از راهنمايی كارشناسان اين بخش استفاده كنند و در كارگاه های آموزشی كه توسط اين بخش برگزار مي شود و از طريق وب سايت كتابخانه اطلاع رسانی مي شود،‌ شركت كنند.

مرجع: این بخش که شامل فرهنگ ها، دائره المعارف ها، استانداردها و ... است در طبقه دوم و قسمت انتهايي سالن مطالعه خواهران قرار دارد. منابع اين بخش به امانت داده نمی شود ولی تهيه كپی از كليه منابع اين مجموعه امكانپذير است.

بخش اداري و خدمات فني: در این بخش امور مربوط به سفارش و فراهم آوری منابع، فهرستنویسی، ثبت و آماده سازی كتاب انجام می شود.

واحد علم سنجی: در طبقه دوم و در بخش اداري قرار دارد. از آنجا كه براي بالا بردن سطح كيفي و كمّی توليدات علمی،‌ ارزشيابی نظام پژوهشی در هر دانشگاه امری ضروری است و علم سنجی (Scientometrics) به اين مهم مي­پردازد، لذا واحد علم سنجی كتابخانه مركزی از تير ماه 1387 در اين راستا فعاليت مي كند. تحليل توليدات علمی پژوهشگران دانشگاه در نمايه های معتبر استنادی مانند WOS و Scopus از نظر شاخص های علم سنجی از جمله خدمات اين واحد است.

 

آدرس: دانشگاه صنعتی اصفهان كتابخانه مركزی

آدرس اينترنتی:  http://lib.iut.ac.ir

پست الكترونيكی: cent_lib@cc.iut.ac.ir

تلفن:  21-3912520

دورنگار: 3912528